Psychologia w wychowaniu dzieci

on

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko było wyjątkowe i wyróżniało się z pośród innych dzieci czymś dobrym. Rodzice chcą, by ich pociecha osiągała jak największe sukcesy. Jednak wielu z nich zapomina, że każde dziecko jest inne ich potrzeby różnią się od siebie a najważniejsze jest to, by wychować dziecko po prostu na dobrego człowieka, który będzie szanowała innych, który będzie znał podstawowe zasady dobrego zachowania. Istnieje kilka zasad, które każdy rodzic powinien znać.
Po pierwsze należy pamiętać, że dzieci naśladują zachowanie innych. Dzieci obserwują otaczający ich świat i ludzi i to najbardziej kształtuje jego osobowość. Może nie jest to widoczne w jego pierwszych latach życia, ale kolejne doświadczenia, miejsca i spotkania z ludźmi w młodym wieku mają ogromny wpływ na jego dalszy rozwój. Dlatego dziecko powinno być otoczone miłością. Przebywać w miejscu gdzie na pierwszym miejscu jest miłość i dobro, być z ludźmi, którzy nie tylko wobec malucha okazują miłość, ale także wobec siebie nawzajem. Dzięki temu już od początkowych miesięcy poznaje tylko dobre uczucia. A to zaowocuje w dalszym jego rozwoju.
Drugą zasadą, którą powinien znać każdy rodzic jest nakładanie zasad. Nie chodzi tu o robienie listy surowych zakazów i nakazów, do których dziecko ma się stosować, ale o uczenie już od małego czego wolno a czego nie. To znaczy pokazywanie maluchowi co jest dobre a co jest złe. Dzięki temu dziecko odróżnia złe zachowanie od dobrego. Nadmierne rozpieszczanie i pozwolenie na wszystko jest po prostu złe dla dziecka. Nie uczy się on prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Dlatego dawanie dziecku wszystkiego czego zapragnie przyzwyczai je do tego, że dostanie to czego chce za darmo, bez żadnego wysiłku. A nie zwracanie uwagi za złe zachowanie będzie prowadzić do czynów bez przejmowania się o konsekwencje. Rodzie często też zapominają chwalić swoje pociechy za dobre zachowanie. Dziecko jak każdy z nas pragnie być docenione, więc należy je chwalić nawet za takie rzeczy jak zjedzenie posiłku. Zdarza się tak, że dziecko nie docenione za swoje dobre zachowanie zacznie zachowywać się źle tylko po to, by zwrócić na siebie uwagę rodzica. Dlatego rodzice powinni pamiętać o tym, by mówić i zwracać uwagę gdy dziecko robi coś złego, ale także doceniać i chwalić, gdy zachowa się dobrze. Jednak najważniejsze jest, by nie krytykować zachowania malucha i nie wyrażać nadmiernego gniewu gdy zrobi coś, co jest nieodpowiednie.
Trzecia zasada to spędzanie czasu z bliskimi. Dziecko jak każdy inny człowiek a nawet bardziej potrzebuje kontaktu z drugą osobą. Dzięki temu rozwija u siebie takie cechy jak empatia, umiejętność pracy w zespole, porozumienie się z innymi i umiejętność zaufania innej osobie. Opiekunowie powinni wiedzieć, że izolowanie dziecko ma bardzo duży wpływ na jego dalsze zachowanie. Im częstszy kontakt z rówieśnikami tym lepiej.